Previous
Kairat Almaty
Sigma Olomouc
1
2
FT
Leg 2Aggregate: 1 - 4
Game Details
Progres Niederkorn
FC Ufa
2
2
FT
Leg 2Aggregate: 3 - 4
Game Details
AEK Larnaca
SK Sturm Graz
5
0
FT
Leg 2Aggregate: 7 - 0
Game Details
HJK Helsinki
Olimpija Ljubljana
1
4
FT
Leg 2Aggregate: 1 - 7
Game Details
FC Copenhagen
CSKA Sofia
2
1
FT
Leg 2Aggregate: 4 - 2
Game Details
Universitatea Craiova
RB Leipzig
1
1
FT
Leg 2Aggregate: 2 - 4
Game Details
CFR Cluj-Napoca
Alashkert FC
5
0
FT
Leg 2Aggregate: 7 - 0
Game Details
FK Suduva
FK Spartaks Jurmala
0
0
FT
Leg 2Aggregate: 1 - 0
Game Details
FC Midtjylland
T.N.S.
3
1
FT
Leg 2Aggregate: 5 - 1
Game Details
Apoel Nicosia
Hapoel Be'er
3
1
FT
Leg 2Aggregate: 5 - 3
Game Details
FK Kukesi
Torpedo Kutaisi
2
0
FT
Leg 2Aggregate: 4 - 5
Game Details
Zenit St Petersburg
Dinamo Minsk
8
1
AET
Leg 2Aggregate: 8 - 5
Game Details
Molde
Hibernian
3
0
FT
Leg 2Aggregate: 3 - 0
Game Details
Zalgiris Vilnius
Sevilla FC
0
5
FT
Leg 2Aggregate: 0 - 6
Game Details
Maccabi Tel-Aviv
Pyunik
2
1
FT
Leg 2Aggregate: 2 - 1
Game Details
Lucerne
Olympiakos
1
3
FT
Leg 2Aggregate: 1 - 7
Game Details
LASK Linz
Besiktas
2
1
FT
Leg 2Aggregate: 2 - 2
Game Details
Dinamo Brest
Apollon Limassol
1
0
FT
Leg 2Aggregate: 1 - 4
Game Details
Zrinjski Mostar
Ludogorets Razgrad
1
1
FT
Leg 2Aggregate: 1 - 2
Game Details
F91 Dudelange
Legia Warsaw
2
2
FT
Leg 2Aggregate: 4 - 3
Game Details
Atalanta
Hapoel Haifa
2
0
FT
Leg 2Aggregate: 6 - 1
Game Details
FC Basel
Vitesse Arnhem
1
0
FT
Leg 2Aggregate: 2 - 0
Game Details
Brøndby
Spartak Zlatibor Voda
2
1
FT
Leg 2Aggregate: 4 - 1
Game Details
Lech Poznan
Racing Genk
1
2
FT
Leg 2Aggregate: 1 - 4
Game Details
NK Maribor
Rangers FC
0
0
FT
Leg 2Aggregate: 1 - 3
Game Details
Partizan Belgrade
FC Nordsjaelland
3
2
FT
Leg 2Aggregate: 5 - 3
Game Details
FCSB
Hajduk Split
2
1
FT
Leg 2Aggregate: 2 - 1
Game Details
Rapid Vienna
Slovan Bratislava
4
0
FT
Leg 2Aggregate: 5 - 2
Game Details
Feyenoord Rotterdam
AS Trencin
1
1
FT
Leg 2Aggregate: 1 - 5
Game Details
KAA Gent
Jagiellonia Bialystok
3
1
FT
Leg 2Aggregate: 4 - 1
Game Details
Rosenborg
Cork
3
0
FT
Leg 2Aggregate: 5 - 0
Game Details
Rijeka
Sarpsborg FK
0
1
FT
Leg 2Aggregate: 1 - 2
Game Details
Burnley
Istanbul Basaksehir
1
0
AET
Leg 2Aggregate: 1 - 0
Game Details
Bordeaux
FC Mariupol
2
1
FT
Leg 2Aggregate: 5 - 2
Game Details
Valur Reykjavik
Sheriff Tiraspol
2
1
FT
Leg 2Aggregate: 2 - 2Sheriff Tiraspol wins on Away Goals
Game Details
Braga
FC Zorya Luhansk
2
2
FT
Leg 2Aggregate: 3 - 3FC Zorya Luhansk wins on Away Goals
Game Details
Next

Omeruo completes loan to Leganes

Football
Read

Nigerian leaves Chelsea for Italy

Chelsea
Read

Nigeria name inexperienced CHAN squad

Nigeria have named an inexperienced 23-man squad for the African Nations Championship ahead of the home-based Super Eagles' third successive tournament appearance.

Coach Salisu Yusuf revealed his team for the 16-nation championship on Tuesday, with Nigeria pooled in Group C alongside Rwanda, Libya and Equatorial Guinea for the tournament involving home-based teams.

CAF Confederation Cup candidates and seven-time Nigeria league champions Enyimba are the best represented NFPL team in the squad, having contributed five players.

Yusuf has largely opted for players untested at either international and CAF club continental level, with teenage El-Kanemi Warriors left-wing sensation, Nura Mohammed, who is yet to make his professional league debut, top of the list.

The present team is comprised largely of players who impressed at the 2017 Nigeria Professional Football League Super Six and in the training camp which held for a fortnight in Abuja.

Sunday Faleye, Timothy Danladi, Ibrahim Mustapha, Ikouwem Udoh, and Mohammed -- a player who was only recently promoted from El-Kanemi Warriors' feeders during pre-season - represent risky picks by Yusuf, who will be aiming to improve on Nigeria's group-stage exit last time out.

Goalkeeper and captain Ikechukwu Ezenwa, Stephen Eze, Kalu Orji Okagbue, and Rabiu Ali are the only players on the squad with prior experience at the tournament.

This represents a sharp contrast from the two previous Nigeria teams named in 2014 and 2016, squads which were dominated by players with full international caps and exposure.

Nigeria begin their campaign against Rwanda at the Stade Ibn Batouta in Tangier on Monday 15 January.

The Eagles play their second group game at the same venue against Libya on Friday 19 January and conclude their group participation against debutants Equatorial Guinea at Stade Adrar, Agadir on Tuesday 23 January 2018.

FULL TEAM LIST

Goalkeepers: Ikechukwu Ezenwa (Enyimba FC); Oladele Ajiboye (Plateau United); Theophilus Afelokhai (Enyimba FC)

Defenders: Osas Okoro (Rangers International); Daniel James (Plateau United); Kalu Orji Okagbue (Rangers International); Ikouwem Udoh (Enyimba FC); Abdullahi Musa (Wikki Tourists); Timothy Danladi (Katsina United); Ifeanyi Nweke (Kano Pillars); Stephen Eze (Kano Pillars)

Midfielders: Ifeanyi Ifeanyi (Akwa United); Rabiu Ali (Kano Pillars); Augustine Oladapo (Enyimba FC); Ekundayo Ojo (Sunshine Stars); Emeka Atuloma (Rivers United)

Forwards: Anthony Okpotu (Lobi Stars); Eneji Moses (Plateau United); Ibrahim Mustapha (Enyimba FC); Emeka Ogbuh (Rivers United); Sunday Faleye (Akwa United); Nura Mohammed (El-Kanemi Warriors); Okechukwu Gabriel (Akwa United)

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.